Piotrek Świętochowski
Dołączył: 29 Sty 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 21:11, 03 Lut 2008 Temat postu: sprawozdanie z roku 2007 |
|
|
Akcja Siemianówka
SPRAWOZDANIE 2007
W roku 2007, oprócz głównego ciężaru Akcji, który przypadł na okres od 7 lipca do 23 października, przeprowadziliśmy też odłów wiosenny w dniach 6 – 15 kwietnia. Ten rok okazał się pod wieloma względami dość zaskakujący. Wiosną na Wielkanoc spadł śnieg i zamiast „taczać jajka” lepiliśmy bałwana. Mimo to zaobrączkowaliśmy 522 ptaki z 24 gatunków, wykonaliśmy okrągłe 101 eksperymentów na orientację i zaczęliśmy się przygotowywać do lata.
Już w lipcu zaskoczył nas poziom wody w zbiorniku. Trzy czwarte obchodu było pod wodą. Z tygodnia na tydzień żyliśmy nadzieją ze jej poziom opadnie. Ale ilekroć woda obniżała się o centymetr, zaczynał ponownie padać deszcz, który podnosił ją o dwa. W lipcu i sierpniu było tragicznie mało ptaków (odpowiednio 915 i 855), co dodatkowo obniżało nasze morale. Na szczęście jesień zrekompensowała słabe wyniki, i w końcu nasz obóz opuściło z obrączkami 6395 ptaków z 92 gatunków. Wspólnymi siłami zrobiliśmy 579 eksperymentów na orientację. Łącznie na naszym koncie jest 39837 ptaków i 147 gatunków.
Tradycyjnie dominowały: pierwiosnek Phylloscopus collybita (1339 jesienią i 139 wiosną), rudzik Erthacus rubecula (916 jesienią i 238 wiosną), oraz bogatka Parus major (797 jesienią i 2 wiosną).
Największą rzadkością tego sezonu był schwytany 16 października modraszek Tarsiger cyanurus (fot.1). Jest to trzecie stwierdzenie tego gatunku w kraju (wcześniej złapany w 1995 i widziany w 2001 roku) i pierwsze poza wybrzeżem. Pomimo stosunkowo niewielkiej łącznej liczby zaobrączkowanych ptaków, 19 października padł nowy rekord schwytanych osobników w ciągu jednego dnia i wyniósł 367 sztuk. Był to też najlepszy w historii rok np. dla modraszki P. caeruleus – 744 osobniki oraz mysikrólika Regulus regulus – 188. Zaobrączkowaliśmy również 4 nowe gatunki. Poza modraczkiem były to: sroka Pica pica, kulczyk Serinus serinus i kobuz Falco subbuteo. Na uwagę zasługuje też złapanie błotniaka zbożowego Circus cyaneus, jarząbka Bonasia bonasia, sowy błotnej Asio flammeus i dzięcioła zielonosiwego Picus canus. Z ciekawostek schwytaliśmy pierwiosnka zaobrączkowanego 6 dni wcześniej na Litwie oraz sikorę ubogą P. palustris obrączkowaną tego samego roku jako pisklę w Białowieskim Parku Narodowym. Jednego z zaobrączkwoanych przez nas śpiewaków Turdus philomelos stwierdzono po około 2 miesiącach kilkanaście kilometrów na wschód od obozu na Białorusi. W tym sezonie nie zabrakło tez tzw. retrapów (wiadomości krótkoterminowych), wśród których na wyróżnienie zasługuje rekordowy rudzik, złapany 23 razy.
Fot. G.Grygoruk
Podczas tegorocznej Akcji odbyła się część terenowa kursu dla obrączkarzy, organizowanego przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Liczni Kursanci okazji do wykazania się mieli niewiele z uwagi na wspomniany wcześniej ptasi kryzys, ale w końcu nie tylko o ptaki chodzi…
Dziękujemy za wsparcie finansowe i merytoryczne Stacji Ornitologicznej MIZ PAN, Kołu Naukowemu Biologów UwB oraz Stacji Badania Ptaków UG. Obóz nie mógłby się odbyć bez udziału wielu osób, które bezinteresownie nam pomogły. Dlatego też serdecznie dziękujemy za udział i liczymy na obecność w najbliższym sezonie. Żałujemy, że nie możemy podziękować wszystkim imiennie. Liczymy na was również w tym roku.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Zespół Organizacyjny AS
Tomek Tumiel, Piotr Świętochowski, Marcin Sidelnik
Post został pochwalony 0 razy
|
|